Úzkosť a depresia 1. diel
Možnosti liečby, psychoterapia a ako depresívne príznaky rozpoznať
Depresiu si môžeme mýliť so smutnou náladou, prirodzeným smútkom a žiaľom alebo so sklamaním. Depresia patrí medzi najčastejšie psychiatrické ochorenia a často je v začiatkoch a v ľahšej forme prehliadaná a podceňovaná. Depresia môže viesť k fyzickým bolestiam alebo k vyhýbavému (čudáckemu) správaniu a tak ju nemusí byť ľahké rozpoznať. Depresiu môžeme zo psychoterapeutického hľadiska vnímať ako adaptačnú stratégiu pri náročných životných okolnostiach a tak liečba je v niektorých prípadoch možná pochopením seba v kontexte vzťahov, posilnením svojich kompetencií a ucítením svojej sebaúcty (nastavenie hraníc, sebahodnoty).
Depresívna porucha sa odlišuje od bežného smutného prežívania svojou intenzitou, trvaním a vplyvom na funkčnosť jedinca. Depresívna porucha patrí medzi závažné zdravotné (psychické) problémy.
Stanovenie diagnózy depresie je založené na diagnostických kritériách publikovaných v Medzinárodnej klasifikácii chorôb (MKCH 10) a/alebo Diagnostickom a štatistickom manuáli Americkej psychiatrickej spoločnosti (DSM – IV).
Depresia je komplexným ochorením spojeným so zmenami hormonálnych, imunitných a iných funkčných systémov a jej správne diagnostikovanie má význam nielen pri psychických poruchách, ale aj pri jej kombinácii s telesnými ochoreniami a ich liečbou.
Pojem depresia v sebe zahŕňa viacero klinických stavov. Špecifikácia si vyžaduje znalosť diagnostiky aj terminológie. Klinický obraz je rôzny. Jednou z podmienok je zhoršenie nálady, ktorá trvá viac ako dva týždne. Pre správnu diagnózu sa vyžaduje prítomnosť ďalších príznakov uvedených v súčasnej klasifikácií.
Rozhovor so psychiatrom Jurajom Tkáčom o skúsenostiach z praxe. MUDr. Juraj Tkáč, Ambulance ADIKTA Jihlava http://at-ambulance.cz/